דף הבית >> ממון ומשפחה >> הסכמי ממון

הסכמי ממון

סיפור מקרה:
בהיותה אשת עסקים, ידעה קרן כי יש מקרים בהם מומלץ במיוחד לערוך הסכם ממון. על כן פנתה, יחד עם רון, לייעוץ במשרדי: "הכרנו לפני 5 חודשים ועכשיו ברצוננו למסד את הקשר, מהו הסכם ממון והאם ניתן לערוך הסכם זה לפני הנישואין? "
הבהרתי להם את המצב המשפטי הרלוונטי לגביהם: הסכם ממון הוא חוזה שבו מציינים בני הזוג הוראות שונות בנוגע לרכושם. אם הוראות ההסכם נוגדות את עיקרון "איזון המשאבים" שבחוק- אזי הוראות ההסכם גוברות על החוק.
הסכם ממון שנערך לאחר נישואין חייבים לאשרו בפני ערכאה משפטית. הסכם ממון שנערך טרם הנישואין ניתן לאשרו בערכאה, אך גם בפני רשם הנישואין או בפני נוטריון.
 
קרן פנתה לרון: "בגילנו ומאחר ואנו ב"סיבוב שני" , כאשר כל אחד מאיתנו נושא מטען זכרונות ומשקעים מנישואיו הראשונים, אנו חייבים לדאוג למצב בו יחול, חלילה, משבר בינינו , ולמנוע לפחות סכסוכים בגין ממון". הסכם ממון נכתב ונחתם.
 
לאחר כ-שלש שנים התייצבו קרן ורון במשרדי בשנית. התברר כי נישואיהם עלו על שרטון, ורון, שהיה נדיב בהסכם הממון שנערך לפני שלש שנים, ביקש לחזור בו מן הסכם הממון. היום הוא טוען כי קרן אילצה אותו לחתום על ההסכם הממון, בכך שאיימה עליו שאם לא יחתום לא תינשא לו, תעזוב אותו ותגלה פרטים אפלים מעברו.
שניהם רצו לדעת האם רון יכול לחזור בו מן ההסכם.....
ובכן..
יכולתו של רון לחזור בו מן ההסכם כמעט בלתי אפשרית. בית המשפט העליון כבר נתן את פסיקתו בעניין והסביר כי אם נאפשר לחזור מהסכמים תתרוקן משמעותו וחשיבותו של ההסכם מכל תוכן.
יחד עם זה, אין הבדל בין חוזה רגיל ובין הסכם הנכרת במסגרת יחסי ממון בין בני זוג. טעות או הטעייה שיש בהן כדי לגרום לביטולו של חוזה רגיל, יש בהן גם כדי להביא לביטולו של הסכם ממון בין בני זוג גם אם אושר בפני ערכאה משפטית.  למען הסר ספק, הסכם ממון "תופס" רק במקרים של פירוד ולא של מוות.
מודיעין
רח' ערער 9
קניון עזריאלי, מודיעין
טל:
026259333
ירושלים
רח' הלל 23
טל:
026259333
פקס: 1538-9701412
ניווט מהיר:
ספרות עזר
מהתקשורת
מפת האתר
Articles
Facebook