דף הבית >> ממון ומשפחה >> חלוקת רכוש

חלוקת רכוש

 סיפור מקרה:

 דני נישא לדינה משום שהעריץ אותה. דינה הייתה החכמה ביותר והיפה ביותר בכיתה, ואילו דני היה ביישן ונחבא אל הכלים. דינה, המוצלחת כבר ניהלה מפעל לבדים ממשי. דני עבד כשכיר. למרות חששם שאולי אישיותם קוטבית מידי, החליטו לתת סיכוי לנסיון, מתוך תקווה כי זיווג זה יניב פירות מקוריים במיוחד.
 
לדני ודינה החמיץ הגורל את פניו. התא המשפחתי קרס עוד בטרם התהווה, ושיחותיהם נהפכו ל"התחשבנויות" בלבד. דני ודינה החלו את הויכוחים וההתנצחויות על דירת המגורים ושאר רכושם שנצבר במשך שלוש שנים.
 
הובהר להם המצב המשפטי הרלוונטי לגביהם:
 
 • על כל זוג שנישא לאחר ה 1/1/1974 חל "חוק יחסי ממון בין בני זוג".
   
 • בעת הגירושין זכאי כל בן זוג למחצית שוווים של בן הזוג השני, כלומר, מחצית שווי כלל הרכוש, שנצבר במשך שנות הנישואים בלבד.
   
 • לגבי רכוש שנרכש לפני הנישואים, בדר"כ רכוש זה יישאר בבעלותו הבלעדית של אותו צד גם בעת  הגירושים.
   
 • זהו החוק אך לכלל זה יש יוצאי דופן בפסיקה, הלוקחת בחשבון לפעמים את נושא ההסתמכות.
   
 • גם ירושות ומתנות שקיבל אחד הצדדים לבדו במהלך הנישואים, יישארו ע"פ חוק, בבעלותו הבלעדית של המקבל. וגם לכלל זה יש יוצאי דופן בפסיקה הלוקחות בחשבון את עניין השימוש המשותף בירושה ובמתנה, עם היה.
   
 • הפיצויים שקיבל דני בשל תאונת דרכים שעבר, יישארו של דני. וכן הגימלה שמקבל מביטוח לאומי עקב התאונה, תישאר שלו בלבד.
   
 • המפעל יישאר של דינה בלבד, אך ההכנסות מהמפעל שנצברו במשך שנות הנישואים, גם אם הושקעו בתוכניות חיסכון שונות, או נקנה מהם נכס, תהיה לדני זכות למחצית שוווים.
   
 • ניירות הערך אף שרשומים ע"ש דני בלבד, אך נרכשו במהלך הנישואים-יתחלקו שווה בשווה בין    הצדדים. החסכונות הסגורים בבעלותו של דני טרם הנישואים, יישארו שלו.
   
 • דינה, עם כל ישרותה והגינותה ניחנה בחוש עסקי לא מבוטל. "אם אלך לבית הדין" שאלה, "אוכל להימנע מהצורך להתחלק עם דני בחסכונות שצברתי מעבודתי במפעל?"
 
בתי הדין,דנים ע"פ עקרונות המשפט העברי, ואלה שונים מכללי המשפט האזרחי. באופן כללי ניתן לומר, כי העקרון המנחה הוא שהרישום של הנכס והכספים הוא המכריע לגבי הבעלות בו. כך, שאכן ייקל על דינה לשמור על נכסיה דווקא בבית הדין. אך כיום בתי הדין מתבקשים ומחויבים לפסוק על פי "חוק יחסי ממון", כך שבפועל, למרות ההבדל העקרוני בתפיסה, לא תמיד נמצא הבדלים-וכל מקרה לגופו.
מודיעין
רח' ערער 9
קניון עזריאלי, מודיעין
טל:
026259333
ירושלים
רח' הלל 23
טל:
026259333
פקס: 1538-9701412
ניווט מהיר:
ספרות עזר
מהתקשורת
מפת האתר
Articles
Facebook