דף הבית >> גירושין ברבנות >> תשובות לשאלות בתחום גירושין בבית דין רבני

בית דין רבני - שאלות תשובות ומיתוסים רווחים

 1. בעל הגיש תביעה לבית הדין בה הוא כורך את מזונות הילדים – האישה אינה מנועה לפנות בעניין   לבית המשפט.
   
 2. בעל הגיש תביעה לבד הדין הרבני בה הו כורך את מזונות האישה- האישה מנועה כבר מלפנות לבית המשפט על פי רוב.  נדרשת הוכחה חזקה מאד בכדי להוכיח חוסר כנות ולהעביר התביעה לבהמ"ש.
   
 3. הדיון בבית הדין תמיד עדיף לגברים בעוד הדיון בבית המשפט מטיב עם הנשים? – לא נכון. אין מגמה כזאת, וזה גם לא קורה באופן גורף.  ישנם תנאים ומצבים מסויימים של בני הזוג בהם אני אמליץ לפנות דווקא לבית המשפט או דווקא לבית הדין.  אבל ממש תלוי בנסיבות.
   
 4. לפסיקותיו של בית הדין הרבני יש תוקף משפטי כמו של בתי המשפט?  בדיוק !
   
 5. בני זוג שבגדו מאבדים מזכויותיהם הרכושיות? לא.
   
 6. טקס קבלת הגט הינו משפיל?  ממש לא. הוא טקס פשוט שאולי נראה לא מובן למי שלא בקיא       בסיבות פרטיו- אך בהחלט ענייני ולא משפיל כלל.
   
 7. האם מחייבים את הסבא וסבתא במזונות כאשר ההורה לא משלם?  ישנם מקרים שאכן מחייבים את הסב. אלו מקרים בהם האב מנוע לחלוטין מלשלם (למשל, יושב בכלא, ברח לחו"ל..), וגם אז, בודקים אם יש לסב אפשרות כלכלית לשלם והדבר לא יפגע בו עצמו.
   
 8. האם ילד שנולד מחוץ לנשואין זכאי למזונות ע"פ בית הדין?  ההלכה היהודית פוסקת שכן. חובת האב לשלם לבנו נובעת מאבהותו ואין הדבר מסתמך על קשרי נישואין.
   
 9. מהו המושג "מועכבת להינשא מבחינת בעלה" ? כאשר הבעל לא נותן את הגט, למרות שחוייב בכך, זכאית  האשה לקבל "מזונות מוגדלים", דהיינו יותר מזונות מכרגיל בגלל שהוא הגורם המפריע לה להינשא לגבר שאולי היה מעניק לה יותר....
   
 10. מה פירוש ומה מחייב המושג "מדור"?  מעבר לצרכי המחייה היומיומים של האשה והילדים, חייב הבעל/האב לספק גם הוצאות עבור דיור.  זכות זו למדור הינה חובה מוחלטת.
   
 11. האם יש חובה לזון ילדים המגוייסים לצה"ל?  ע"פ בית הדין לא.  ע"פ בית משפט כן. שליש מסכום המזונות הרגיל.
   
 12. האם בית הדין מוסמך לדון כשאחד מבני הזוג אינו אזרח או תושב המדינה? לא. אלא בהסכמת הצדדים.
   
 13. האם אישה שסובלת ממחלה הנפילה ואינה יכולה להרות מהווה עילת גירושין?  תלוי. בפסק דין מסויים קבע בית הדין כי הואיל והשה לקתה במחלתה לפני הנישואין ולא גילתה באוזני בעלה את דבר מחלתה, במקרה זה היא חייבת לקבל גט מבעלה.
   
 14. מהו כתב סירוב?  כתב הסירוב הינו תגובה על סירובו של נתבע להתדיין לפני בית הדין הרבני. בכתב הסירוב בית הדין הרבני מודיע לתובע כי הנתבע מסרב להתדיין בפניו, ולפיכך, רשאי התובע לתבוע את הנתבע בפני ערכאה אחרת וכן עשוי גם לשמש אמצעי בידי בית הדין הרבני לכפות על הנתבע שיסכים להתדיין בפניו ולמלא אחרי פסק הדין.
   
 15. מי מוסמך להוציא כתב סירוב?  רק בית הדין הרבני.
מודיעין
רח' ערער 9
קניון עזריאלי, מודיעין
טל:
026259333
ירושלים
רח' הלל 23
טל:
026259333
פקס: 1538-9701412
ניווט מהיר:
ספרות עזר
מהתקשורת
מפת האתר
Articles
Facebook